Skip to content

The Rt. Hon. Carwyn Jones AM

The Rt. Hon Carwyn Jones AM

Carwyn Jones was born in 1967, he was educated at Brynteg Comprehensive School, Bridgend, University of Wales, Aberystwyth and Inns of Court School of Law, London. Prior to his election, he was a barrister in chambers in Swansea specialising in Criminal, Family and Personal Injury Law and a professional tutor at Cardiff University Law School.  He has been a Bridgend County Borough Councillor and was Chair of the County Borough Council Labour Group.  He is also a member of Amnesty International, UNISON, Unite the Union and the Fabian Society. He has been a Labour Party member since 1987 and played an active role in the 'Yes for Wales' campaign.

Carwyn Jones was appointed as a Deputy Secretary in March 2000 and replaced Christine Gwyther as Agriculture and Rural Development Secretary on the eve of the Royal Welsh Agricultural Show in July 2000. 

In March 2002 the role of Business Minister was added to his Rural Affairs portfolio.  In June 2002 he was appointed Minister for Open Government.  In May 2003 he was appointed Minister for the Environment, Planning and the Countryside.  In May 2007 he was appointed Minister for Education, Culture and the Welsh Language and from July 2007 was appointed Counsel General and Leader of the House.  Following the retirement of Rhodri Morgan AM, he was appointed First Minister of Wales on 9 December 2009 and was appointed to the Privy Council on 9 June 2010. Following the Assembly Elections in May 2011 he was re-appointed First Minister of Wales.