Skip to content
Skip to navigation menu

 

Athletes 2009-10

Name

Sport

Achievements

Course

Simon Lawson

 

Athletics – Long distance

European U20 10000m Silver medal (Welsh record – 30:03).

2nd Yr Medicine

Guy Smith

Athletics – Middle distance

Wales U18s, U20s & U23s

2nd Yr Psychology

James Gibson

Lacrosse

Wales Senior training squad & U19

 

4th Yr City & Regional Planning

Katy Devine

Surf Life Saving

Senior GB team 08 & 09

1st Yr Psychology

James Lothian

Rifle Shooting

GB U25 Captain

3rd Yr Biomedical Science

Natalie Davies

Clay Pigeon Shooting

Wales Juniors & Seniors

1st Yr Physics

Gemma Dawkins

Athletics – 400m

Island Games Champion

1st Yr Psychology

Heather Knight

Cricket

England Senior Women’s squad

1st Yr Biomedical Science

Leah Dixon

Athletics – 3000m +

Wales Seniors 08 & 09

1st Year English Literature & History

Bronagh Campbell

Archery

World Jnr No. 1

3rd Yr Psych with Criminology

Natalie Powell

Judo – 70KG

(& Netball)

Welsh No. 1 & British U20

 

1st Yr Biological Science

Katherine Connolly

Athletics – High Jump

GB Juniors

 

1st Yr Biomedical Science

Dave Sinclair

Cycling

Elite category licence holder = Top 100 in GB

 

2nd Yr Mathematics

Anna Tomlnison

Lacrosse

Wales U21 & Senior B team

2nd Yr Communication

Caryl Granville

Athletics – Pentathlon / Heptathlon

Wales & GB Seniors

2nd Yr Biomedical Science

Amy Cooper

Netball

Wales Tier 2 squad (U21s)

2nd Yr Law

Michael Jones

Powerlifting / Weightlifting

WSA Welsh Powerlifting Cup winner

3rd Yr Accounting

Bethan Mercer

Gymnastics

BUCS & Welsh Champion

2nd Yr Physiotherapy

Jennifer Myo

Swimming & Water Polo

GB U20

3rd Yr Medicine

Claire Molloy

Rugby

Ireland Seniors

2nd Yr Medicine

Elizabeth Ponting

Canoe Polo

GB U21

1st Yr Architectural Studies

Christina Lee

Rugby

England Seniors

3rd Yr Law

Imogen Evans

Rowing

Wales Seniors & GB Unis

2nd Yr Psychology

Dan Laxton

Swimming & Water Polo

GB & Wales seniors

 

2nd Yr Maths & it’s Applications

Hannah Browne

Judo – 63KG

GB U20

2nd Yr Medicine

Phill Pexton

Lacrosse

Wales training squad

 

4th Yr Accounting & Finance

Lucy Williams

Surf Life Saving / Swimming & Water Polo

Senior GB Surf Life Saving team

3rd Yr Physiotherapy

Emma Cockcroft

Rowing

Wales Senior & GB Unis

3rd Yr Physiology

Oleg Semionov

Rowing

Lithuanian U23/Senior

MSc Marine Policy

Owen Jones

Athletics – Triple Jump

Wales Seniors

3rd Yr Economics

Catherine Brookes

Lacrosse

Wales Seniors

3rd Yr Chemistry

Natasha Lewis-Oliver

Fencing

Wales Seniors

1st Yr Engineering (Foundation yr)

Angharad Griffiths

Hockey

Wales Seniors

4th Yr Medicine

Harriet Whewell

Road & Track Cycling

British Cycling Junior Talent Team

1st Yr Medicine

Robert Blythe

Surfing

Wales Seniors 09

3rd Yr Marine Geography

Mark Hampton

Shooting - Shotgun

GB & England

2nd Yr PhD Physics

Gareth PriceAthletics & RugbyWelsh U20 Champion2nd Yr English Literature

Alice Ancora

Rowing

GB Juniors

1st Yr Radiography

Elliot Dudley

Surfing - Longboard

European, British & Welsh Champion

3rd Yr Law & Politics

Joanna Chen

Fencing

Wales Seniors

2nd Yr Law

Mike Webb

Road & Track Endurance Cycling

Welsh Senior Team

 

2nd Yr Computer Science

Abi Difford

Fencing - FOIL

Wales Seniors

1st Year Maths, Operational Research and Statistics

Rowan Vernon

Skiing

GB Dry slope squad

3rd Yr Geology

Oliver Stevens

Golf

Cardiff University Golf Programme

3rd Yr Maths, Stats & Operational research

Ben Hepburn

Golf

Cardiff University Golf Programme

 

4th Yr Civil Engineering

Gareth Rees

Golf

Cardiff University Golf Programme

3rd Yr Law & Welsh

Robin Hughes

Golf

Cardiff University Golf Programme

 

2nd Yr Business Management

Cerith Rees

Rugby

Former Wales Senior squad member

2nd Year Law

Mark Schropfer

Rugby

Wales U16s (Ospreys U16, U18 & U20)

2nd Year Law

Mike Reed

Cricket

Glamorgan C.C.C

2nd Yr Mathematics & It’s Applications

Alex Senn

Cricket

Surrey C.C.C & Kent C.C.C

3rd Yr Mathematics, Operational Research & Statistics