Programme

Timetable for the Mathematics Colloquium 2017.

Learn more about the content of each each session by reading the abstracts.

TimeSessionSpeakerLocation
16:00 - 16:30Tea Main event space
16:30 - 16:40Welcome Main event space
16:40 - 17:30Applications of Non-Smooth Dynamics in Modelling the Earth and Its ClimateChris BuddMain event space
17:30 - 18:00Solving a Mechanical System Directly from Its LagrangianJohn PryceMain event space
18:00 - 18:30Rigorous Defect Control in Numerical Solution of IVP ODEsNed NedialkovMain event space
TimeSessionSpeakerLocation
08:00Breakfast Main event space
09:00 - 09:50The Energetic Mathematician ... the Maths Behind the Electricity Power IndustryChris BuddMain event space
09:50 - 10:20Floating and Sinking of a Pair of Spheres at a Liquid-Fluid InterfaceHimantha CoorayMain event space
10:20 - 10:50Creep, Relaxation, and Thomas Joannes Stieltjes (1856 - 1894)Russell DaviesMain event space
10:50 - 11:30Coffee Main event space
11:30 - 12:20Product-free Sets and Filled GroupsSarah HartMain event space
12:20 - 12:50Runoff Processes on TreesOwen JonesMain event space
13:00Lunch Main event space
14:10 - 15:00Bayesian Formulations of Inverse ProblemsChris L. FarmerMain event space
15:00 - 15:20Stability of a Non-Newtonian Fluid in Boundary LayersMartina CraccoLecture room 1
 Multi-Scale Modelling of Tumour Growth and Treatment ResponseSara HamisLecture room 2
15:20 - 15:40Debonding of Cellular Structures Under Shear DeformationAlexander SafarLecture room 1
 Sparse Generalised Principal Component Analysis Luke SmallmanLecture room 2
15:40 - 16:00Stability of Oscillatory Rotating Disk Boundary LayersScott MorganLecture room 1
 Optimisation of Short Memory Strategies in the Iterated Prisoner's DilemmaNikoleta GlynatsiLecture room 2
16:00 - 16:30Tea Main event space
16:30 - 16:50Generalised Braid CategoryLorenzo De BiaseLecture  room 1
 Star-Shaped and Convex Sets in The Heisenberg GroupsDoaa FilaliLecture room 2
16:50 - 17:10Contact Line Dynamics over Heterogeneous Surfaces with Mass TransferDanny GrovesLecture room 1
 Analysis of Thin Periodically Perforated PlatesJoe BishopLecture room 2
17:10 - 17:30Mathematical and Computational ModellingAlexander MacKayLecture room 1
 Grushin PeriodicityAhmed JamaLecture room 2
17:30 - 17:50Onset of Global Instabilities in the Plane Channel Flow between Compliant WallsDavid HumphreysLecture room 1
 Eigenvalues of the Periodic p-LaplacianMatthew LewisLecture room 2
17:50 - 18:20Onset of Global Instabilities in the Plane Channel Flow between Compliant WallsWaleed AliLecture room 1
17:50 - 18:10Computing Transport Coefficients from Particle Models Out of EquilibriumPeter EmbacherLecture room 2
19:00Dinner Main event space
TimeSessionSpeakerLocation
08:00Breakfast Main event space
09:00 - 09:50Symmetry, Art and MathematicsSarah HartMain event space
09:50 - 10:20Kiukas : TBAJukka KiukasLecture room 1
09:50 - 10:35Gwlad beirdd a chantorion, mathemategwyr o friGareth Ffowc RobertsLecture room 2
10:20 - 10:50On Cherlin's Conjecture for Finite Binary Permutation GroupsNick GillLecture room 1
10:35 - 11:05Lled-Grwpiau Feller wedi'u generadu gan Weithredyddion Differol-FfugKristian EvansLecture room 2
10:50 - 11:20Coffee Main event space
11:20 - 11:50Neate : Semiclassical Mechanics and the Kepler ProblemAndrew NeateLecture room 1
 G. Evans : Dofi gofodau patholegol trwy estyn am y sêrGwion EvansLecture room 2
11:50 - 12:40Benchmark Problems for Wave Propagation in Layered MediaChris L. FarmerMain event space
13:00Lunch Main event space